Co to jest aplikacja webowa

aplikacja webowa 20 sie 2017

Mówiąc aplikacja, często przychodzi nam do głowy aplikacja mobilna — na smartfona. Jednakże aplikacja to o wiele szersze pojęcie, niedotyczące wyłącznie tych możliwych do pobrania z Play Store czy App Store.

Na co dzień spotykamy się z wieloma przykładami programów, które mają ściśle określoną funkcjonalność i są dostępne przez przeglądarkę z każdego urządzenia. Niektóre z nich to:

  • Facebook,
  • Twitter,
  • Allegro,
  • My Fitness Pal.

Każda z tych aplikacji umożliwia nam wykonanie jakichś czynności online i ta cecha — interaktywność odróżnia je od zwyczajnych stron internetowych.

Aplikacja webowa jest de facto programem komputerowym pracującym na serwerze, który komunikuje się poprzez internet z klientem (przeglądarką).

Klasyczna aplikacja webowa używa serwera do generowania kolejnych widoków i przetwarzania danych wprowadzonych przez użytkownika. Takie podejście wymusza jednak przeładowanie się strony za praktycznie każdym kliknięciem użytkownika.

Od kilku lat, królują jednak aplikacje, które tylko przechowywane są na serwerze, a pracują całkowicie w przeglądarce! Wymieniają one z serwerem wyłącznie dane (zapis/odczyt z bazy). Dzięki temu osiągnięto niesamowitą interaktywność — zobacz, jak wygląda system komentarzy na Facebooku, który jest nowoczesną aplikacją webową, a jak wygląda dodanie posta na kilkunastoletnim forum. Różnicę w intuicyjności i wygodzie użytkowania widać gołym okiem.

Czym się różni aplikacja od strony WWW?

Storna WWW służy głównie do prezentowania danych użytkownikowi. Nieważne czy to krótka i zwarta wizytówka firmy, czy portal z najnowszymi wiadomościami, możliwości interakcji są zazwyczaj ograniczone do pisania komentarzy.

Aplikacje natomiast pozwalają na interakcje i wykonywanie konkretnych czynności, takich jak komunikacja ze znajomymi, zamawianie jedzenia czy rezerwowanie hoteli.

Tagi

Mateusz Choma

Umysł ścisły pasjonujący się technologią, inżynier „do kwadratu” – absolwent dwóch lubelskich uczelni, a także sprzedawca i team leader z doświadczeniem. Prezes Amazing Design.