Co to jest chmura i dlaczego warto w nią inwestować?

chmura internetowa 10 wrz 2017

Cloud computing, czyli przetwarzanie danych w chmurze, od kilku lat jest niezwykle ważnym pojęciem dla każdego świadomego przedsiębiorcy! Dzięki usługom umieszczonym w chmurze można obniżać koszty zarówno korzystania, jak i produkcji oprogramowania oraz zapewniać całodobowy dostęp do jego najnowszych wersji.

Czym jest chmura?

Technicznie rzecz biorąc chmura danych to przeniesienie całego ciężaru operacji wykonywanych przez lokalne komputery na zdalne serwery, z którymi klienci łączą się najczęściej przez przeglądarki internetowe.

Przypomina to, znane z czasów jeszcze sprzed spopularyzowaniem się Internetu, komputery centralne i terminale dostępowe. W takim układzie cała moc obliczeniowe była umiejscowiona w jednym dużym (zazwyczaj naprawdę dużym) komputerze, do którego były podpięte stacje klienckie — terminale (zazwyczaj zestawy monitor plus klawiatura). Umożliwiały one komunikacje z komputerem głównym.

Takie instalacje można było spotkać w wielu placówkach naukowych czy w większych firmach, a ich użycie spowodowane było ogromnymi rozmiarami ówczesnych komputerów i ogromnymi kosztami, z jakimi wiązałoby się dostarczenie osobnego komputera każdemu z pracowników.

W kolejnych latach idea komputera osobistego (PC) zastąpiła komputery centralne i terminale. Aplikacje (programy) zaczęto instalować na ich dyskach twardych. Dzięki temu, co prawda każdy miał dostęp do swoich danych i spersonalizowanych programów "na zawołanie", ale wiązało się to decentralizacją przechowywania danych i powstaniem kolejnych problemów. M.in. z ich przesyłaniem i przenoszeniem pomiędzy komputerami.

Chmura w dzisiejszych czasach

Dzisiejsza chmura czerpie garściami zarówno ze starych instalacji typu komputer centralny plus terminale, jak i komputerów klasy PC. Z jednej strony moc obliczeniowa i wyspecjalizowane oprogramowanie jest umieszczone na serwerze i użytkownik ma do niego dostęp wyłącznie za pomocą przeglądarki (terminala). Z drugiej strony, dzięki Internetowi, oprogramowanie jest dostępne z każdego urządzenia w spersonalizowanej formie.

Często do personalizacji zaprzęgane są algorytmy sztucznej inteligencji, które znając nasze poprzednie akcje lub akcje użytkowników, podobnie zachowujących się do nas, potrafią skutecznie zasugerować nam kolejne kroki w aplikacji (jak podpowiedzi w wyszukiwarce Google czy sugerowane filmy na YouTube).

Dlaczego warto inwestować w technologie oparte na chmurze?

Jak pisałem powyżej, chmura łączy wygodę użytkowania z jej dostępnością i brakiem konieczności instalacji aplikacji na komputerze (a zarazem kupowania licencji). Dostęp do wielu aplikacji działających w chmurze jest zupełnie bezpłatny, a w przypadku dostępów płatnych, najczęściej realizowany jest za pomocą subskrypcji abonamentowych.

Dzięki łatwości użycia i niskich zobowiązań, do chmury ciągną miliony użytkowników porzucających klasyczne rozwiązania desktopowe.
Z drugiej strony ze względu na możliwości oferowania odbiorcom stargetowanych reklam, a także korzyści płynących z przewidywalnych zysków abonamentowych, coraz więcej przedsiębiorców decyduje się przenieść swoje istniejące aplikacje do chmury, jak i tworzyć w niej zupełnie nowe.

Tagi

Mateusz Choma

Umysł ścisły pasjonujący się technologią, inżynier „do kwadratu” – absolwent dwóch lubelskich uczelni, a także sprzedawca i team leader z doświadczeniem. Prezes Amazing Design.