/ strona internetowa

Jak wygląda proces tworzenia strony WWW?

Proces tworzenia nawet niewielkiej strony WWW, nie jest aż tak prosty, jak mogłoby się wydawać.

Pomimo wszechobecnej technologii nadal nie ma automatycznego rozwiązania na takie kwestie jak:

  • spójna identyfikacja graficzna z marką i produktem/usługą, jaki prezentuje się na stronie,
  • zapewnienie użytkownikom maksymalnej wygody korzystania ze strony na wielu urządzeniach (w tym mobilnych),
  • przemyślany cel, dla którego istnieje strona (np. sprzedaż, informacja) i skuteczna konwersja dla tego celu.

Te sprawy najczęściej wymagają wielu godzin pracy specjalistów od UX (user experience), grafików i projektantów oraz wielokrotnych konsultacji z klientem.

Proces ten odbywa się często jeszcze przed napisaniem choćby jednej linijki kodu czy konfiguracji serwerów!

Z racji, że jest to proces złożony, w naszej firmie dzielimy go na kilka etapów.

Wireframe

Prace zawsze zaczynamy od stworzenia szkicu, zwanego też wireframe. Na tym etapie zakładamy minimalny poziom szczegółowości, wykorzystując jedynie czarne linie na białym tle i ewentualnie odcienie szarości.

Dzięki temu jesteśmy w stanie, odkładając na bok kolorystykę, ruch i zdjęcia, uzgodnić ogólną koncepcję strony WWW przedstawiając jej funkcjonalności i ich umieszczenie.

pexels-photo-196645

Projekt graficzny lub wybór szablonu

W zależności od budżetu przeznaczonego na budowę strony kolejnym krokiem jest sporządzenie projektu graficznego na podstawie wireframe lub dobranie odpowiedniego szablonu graficznego i zaproponowanie w nim zmian odpowiadającym szkicowi.

Pierwsza opcja jest oczywiście znacznie droższa, ponieważ angażuje do projektu dodatkową osobę — grafika oraz wymaga stworzenia zaprojektowanych przez niego komponentów i ich ostylowanie (zaprogramowanie wyglądu) przez programistów w dalszych etapach.

Wybór szablonu jest znacznie tańszy i szybszy. Co prawda tracimy delikatnie na oryginalności naszej strony WWW, ale zyskujemy na:

  • czasie
  • pieniądzach
  • sprawdzonym designie

W dzisiejszych czasach ilość szablonów jest niezwykle duża i pod praktycznie każdą branże i firmę można dobrać optymalny.

Wybór projektu graficznego stworzonego przez profesjonalnego grafika jest właściwym wyborem tylko w przypadku, gdy bardziej zależy nam na nietuzinkowej i jedynej w swoim rodzaju estetyce niż na cenie i krótszym czasie realizacji.

Należy mieć na uwadze, że design stron internetowych to część grafiki użytkowej, w której często lepiej i skuteczniej postawić na sprawdzone estetyczne wzorce.

Stworzenie wersji testowej strony

Na tym etapie do pracy zabierają się programiści i administratorzy serwerów. Strona jest tworzona na testowym serwerze naszej firmy i nie jest jeszcze publicznie dostępna w internecie.

W tym momencie nasz klient może wprowadzić jeszcze drobne estetyczne poprawki czy usprawnienia funkcjonalności, wcześniej nieuwzględnione na etapach projektowania. Etap ten kończy się gotową działająca stroną zaakceptowaną przez klienta.

Instalacja gotowej strony pod domeną klienta

Na tym etapie strona WWW jest w pełni zaakceptowana przez klienta i ostatnim działaniem pozostającym po stronie naszej firmy jest instalacja strony na serwerze i skierowanie na nią domeny.

Mateusz Choma

Mateusz Choma

Umysł ścisły pasjonujący się technologią, inżynier „do kwadratu” – absolwent dwóch lubelskich uczelni, a także sprzedawca i team leader z doświadczeniem. Prezes Amazing Design.

Read More