Jak wygląda proces tworzenia projektu z Amazing Design?

strona internetowa 15 sie 2017

Proces tworzenia nawet niewielkiej strony WWW, nie jest aż tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Oczywiście im większy projekt tym sprawa bardziej się komplikuje! Rzecz jasna na wszystko znajdą się rozwiązania! :)

Najważniejsza kwestia to dokładne ustalenie z klientem jego potrzeb, tak by pieniądze wydane na oprogramowania, niezależnie czy to strona wizytówka, czy duża aplikacja, były wydane mądrze.

Pierwsze etapy prac to zawsze ustalenia i stworzenie:

  • prostego wireframe — w przypadku strony WWW,
  • dokumentacji technicznej i rozbudowanego wireframe — w przypadku aplikacji.

Ponadto należy ustalić, w jaki sposób projekt będzie zapewniał:

  • spójną identyfikację graficzną z marką i produktem/usługą,
  • wygodę i intuicyjność  korzystania ze strony na wielu urządzeniach (w tym mobilnych),
  • realizację przemyślanego cel, dla którego tworzymy dany projekt (np. sprzedaż, informacja) i skuteczną konwersję dla tego celu.

Proces ten odbywa się jeszcze przed napisaniem choćby jednej linijki kodu czy konfiguracji serwerów! W przypadku prostych stron WWW sprowadza się do rozmowy z klientem o potrzebach i odesłania gotowego wireframe od akceptacji, w przypadku skomplikowanej aplikacji i konieczności zapoznania się lub sporządzenia dokumentacji technicznej może trwać kilka tygodni.

W prostych projektach jesteśmy w stanie przewidzieć końcową cenę z góry, w przypadku bardziej skomplikowanych — dopiero po sporządzeniu dokładnej dokumentacji.

W przypadku bardzo skomplikowanych projektów, w szczególności takich gdzie cel i strategia może się zmienić w trakcie (co ważne przy budowanie startupu) proponujemy stawkę godzinową i korzystamy z technologii zwinnych — SCRUM. Możesz o nich przeczytać tutaj. Nasz CEO posiada certyfikat wydany przez Scrum.org.

Wireframe

Wireframe to szkic. Na tym etapie zakładamy minimalny poziom szczegółowości, wykorzystując jedynie czarne linie na białym tle i ewentualnie odcienie szarości.

Dzięki temu jesteśmy w stanie, odkładając na bok kolorystykę, ruch i grafiki, uzgodnić ogólną koncepcję projektu przedstawiając jego funkcjonalności, ich umieszczenie oraz przejścia użytkownika pomiędzy podstronami.

Korzystamy z interaktywnych narzędzi do tworzenia wireframe, dzięki czemu po przesłaniu przez nas szkicu, klient może "klikać" w umieszczone na nim linki i przyciski by przemieszczać się po funkcjonalnościach i poczuć się jak przyszły użytkownik gotowego produktu.

pexels-photo-196645

Projekt graficzny lub wybór szablonu

W zależności od posiadanego budżetu jest sporządzenie projektu graficznego na podstawie wireframe lub dobranie odpowiedniego szablonu graficznego i zaprogramowanie w nim zmian odpowiadającym szkicowi.

Pierwsza opcja jest oczywiście znacznie droższa, ponieważ angażuje do projektu dodatkową osobę — grafika oraz wymaga stworzenia zaprojektowanych przez niego komponentów i ich ostylowanie (zaprogramowanie wyglądu) przez programistów w dalszych etapach.

Wybór szablonu jest znacznie tańszy i szybszy. Co prawda tracimy delikatnie na oryginalności naszej strony WWW, ale zyskujemy na:

  • czasie
  • pieniądzach
  • sprawdzonym designie

Ilość dostępnych szablonów jest niezwykle duża i praktycznie pod każdą branżę i firmę można dobrać optymalny.

Projekt graficzny stworzony przez profesjonalnego grafika jest właściwym wyborem tylko w przypadku, gdy bardziej zależy nam na nietuzinkowej i jedynej w swoim rodzaju estetyce niż na cenie i krótszym czasie realizacji. Należy mieć na uwadze, że design stron internetowych to część grafiki użytkowej, w której często lepiej i skuteczniej postawić na sprawdzone estetyczne wzorce niż nietuzinkowe nowości.

Oczywiście, jeśli firma klienta ma stworzoną identyfikację wizualną, której należy się dokładnie trzymać, nie tolerując żadnych odstępstw, nie pozostaje nic innego jak pierwsza opcja i opłacenie prac grafika.

Stworzenie wersji testowej strony lub aplikacji

Po opracowaniu szczegółów wizualnych można zabrać się za programowanie. Rzecz jasna jest możliwe rozpoczęcie programowania bez opracowanego wyglądu, lecz nie jest to wskazane, ze względu na to, że o wiele łatwiej (a więc i taniej oraz bezpieczniej) programuje się znając oczekiwany końcowy ekekt!

Strona jest tworzona na testowym serwerze naszej firmy i nie jest jeszcze publicznie dostępna w internecie.

W tym momencie klient może wprowadzać jeszcze poprawki czy usprawnienia funkcjonalności.

Jeśli projekt jest skomplikowany ten etap można powtarzać wielokrotnie. Jeśli realizujemy naprawdę duży projekt i będziemy działać w SCRUM-ie ten etap będzie się powtarzał mniej wiecej co dwa tygodnie i za każdym razem będzie miejsce na Twoją opinię i poprawki.

Instalacja i wdrożenie

By przejść do wdrożenia strona lub aplikacja musi być w pełni zaakceptowana.

W przypadku małych projektów, takich jak strony WWW, wdrożenie jest zazwyczaj ostatnim działaniem pozostającym po stronie naszej firmy.

W przypadku większych projektów możliwe jest zdecydowanie się na wdrażanie gotowych części etapami, np. co dwa tygodnie.

Przy wdrożeniach zapewniamy zarówno własne zaplecze serwerowe, jak i możemy uruchomić projekt na Twoim serwerze bądź w chmurze.

Gwarancja i serwis

O ile projekt jest zainstalowany na naszych serwerach, a więc możemy wykluczyć ingerencje z zewnątrz, oferujemy bezterminową gwarancję działania zgodnie z umową. Wszelkie błędy niewykryte na etapie wdrożenia, a wykryte później, będące częścią umowy i leżące po naszej tronie naprawimy nieodpłatnie!

Inne prace, niebędące naprawami, przyszłe zmiany etc. wykonujemy po stawce godzinowej, lub sporządzamy osobną umowę dotyczącą nowych funkcjonalności.

Tagi

Mateusz Choma

Umysł ścisły pasjonujący się technologią, inżynier „do kwadratu” – absolwent dwóch lubelskich uczelni, a także sprzedawca i team leader z doświadczeniem. Prezes Amazing Design.