Model biznesowy SaaS

oprogramowanie 3 wrz 2017

Jesteś ciekawy, jak powiększyć marże, jaką uzyskujesz na sprzedaży swoich produktów i usług, powinieneś zainteresować się możliwościami, jakie niesie ze sobą model biznesowy SaaS.
Niektórzy mówią nawet, że takie marże są "nieprzyzwoite" lub, że są większe niż marże na sprzedaży narkotyków!

Model SaaS to sposób sprzedaży i dystrybucji oprogramowania. Jest to angielski skrót od Software as a Service — czyli w tłumaczeniu na polski oprogramowanie jako usługa.

Dystrybucja oprogramowania

W modelu klasycznym oprogramowanie jest "produkowane" przez programistów, a następnie nagrywane na nośniki (płyty CD, czy pendrive'y). W ten sposób możesz nabyć Windowsa, czy grę komputerową. Za uruchomienie oprogramowania odpowiadasz Ty i Twój sprzęt komputerowy.
W modelu SaaS dostęp do oprogramowania jest dostarczany jako usługa, najczęściej w modelu abonamentowym z płatnością miesięczną. Jest to możliwe dzięki ogromnemu rozwojowi technologi obliczeń dokonywanych w "chmurze" (jeśli nie wiesz co to chmura, doczytaj TUTAJ). Oprogramowanie jest instalowane i utrzymywane przez dostawcę na jego sprzęcie (serwerach), a dostęp do niego jest najczęściej realizowany przez przeglądarkę internetową.

Korzyści dla producenta

Oprogramowanie SaaS jest korzystne zarówno dla jego klienta, jak i producenta. Zaczniemy od tego drugiego, ponieważ prawdopodobnie nim właśnie jesteś :)

 1. Brak fizycznej dystrybucji — czyli brak kosztów i logistyki z tym związanej.
 2. Brak wdrożeń dla/u konkretnego klienta lub niższy koszt obsługi.
 3. Centralne zarządzanie oprogramowaniem — ułatwiające prawie natychmiastową możliwość likwidacji potencjalnych błędów, bez konieczności informowania użytkowników o przymusie instalacji aktualizacji.
 4. Możliwość skalowania ograniczona wyłącznie dobrym marketingiem i serwerami. Nie jest konieczne zatrudnianie większej ilości pracowników i managerów do obsługi sprzedaży — aplikacja jest obsługiwana i sprzedawana automatycznie przez serwer.
 5. Całkowita eliminacja nielegalnych kopii oprogramowania. Jest to możliwe ze względu na to, że oprogramowanie jest umieszczone i zabezpieczone wyłącznie na serwerze i żaden z użytkowników nie posiada całej aplikacji, by móc wykonać jej kopie. Użytkownicy posiadają jedynie dostęp do cienkiej warstwy pozwalającej na wprowadzanie danych (widać ją w przeglądarce w postaci strony WWW).
 6. Możliwość budowania statystyk zaawansowanych użytkowania i ciągłego ulepszania aplikacji na ich podstawie.

Korzyści dla klienta

 1. Minimalizacja (aż do zera) kosztu wdrożenia. W przypadku aplikacji webowej nie trzeba ani płacić za własną kopię oprogramowania, ani opłacać specjalisty, który zainstaluje oprogramowanie w całej firmie.
 2. Oszczędność czasu na wdrożenia i możliwość szybkiego przetestowania kilku konkurencyjnych programów.
 3. Możliwość testów bez zobowiązań, ze względu na brak umów i okresu wypowiedzenia (w większości aplikacji w modelu SaaS).
 4. Brak konieczności wykonywania aktualizacji, jak i ich sprawdzania (co jest istotne nie tylko dla nowych funkcji a także dla bezpieczeństwa danych). Wchodząc na stronę WWW, na której mamy dostęp do aplikacji webowej zawsze wyświetla nam się jej najbardziej aktualna wersja!
 5. Bezpieczeństwo danych w przechowywanych chmurze jest większe niż na prywatnym komputerze lub serwerowni w firmie.
 6. Duża dostępność - praktycznie 24 h / dobę.

Modele cenowe

Istnieje kilka rozwiązań na zachęcanie użytkowników do korzystania z apliakcji webowej i pobieranie od nich opłat. Najbardziej popularne to:

 1. Free - cakowicie bezpłatny dostęp. Jest to model sprawdzający się w aplikacjach o potencjalnie bardzo dużej liczbie odbiorców, gdzie ich obecność można zmonetyzować w inny sposób, na przykład wykorzystując informacje o nich do trafnych reklam. Przykładem tego typu aplikacji jest Facebook czy Google.

 2. Freemium - aplikacja jest bezpłatna w ograniczonym zakresie. Płatne są bardziej zaawansowane funkcje. Ten model jest optymalny w szczególności, gdy aplikacja nie jest prosta w obsłudze lub realizwane przez nią zadania są skomplikowane. Takie aplikacje wymagają od użytkownika dużo czasu na naukę lub przyzwyczajenie się, którą może on bez narażania się na koszty odbyć nie korzystając z niektórych funkcji. Opłaca się stosować ten model, gdy rynek jest stosunkowo duży, a stopień konwersji (przemiany) z użytkownika bezpłatnego na użytkonika płatnego jest dość wysoki. Przykłady tego modelu rozliczeń to Evernote, My Fitness Pal.

 3. Free trial - aplikacja jest bezpłatna przez pewien okres czasu, a następnie przechodzi w płatną lub dostęp jest blokowany. Jest to optymalny sposób monetyzacji w szczególności, gdy produkt jest prosty i da się go szybko przetestować czy nam się podoba/wnosi wartość. Jeśli stopień konwersji na klienta płatnego, jest niski również jest to najbardziej optymalny model, ponieważ stosując model freemium należałoby ponosić wysokie koszty związane z obsługą ruchu i supportu dla klientów niepłacących za korzystanie z aplikacji. Model ten sprawdza się też, gdy rynek jest mniejszy niż w dwóch powyższych.
  Przykłady modelu free trial to Google Suite, Microsoft Office 365.

Przykłady realizacji

Jeśli nie jesteś przekonany powyższymi argumentami, czas podać fakty.

Adobe, producent między innymi Photoshop'a, w 2012 roku zmienił swój model biznesowy na SaaS, oferując subskrybcję płatną miesięcznie, umożliwiającą korzystanie z ich programów (lub pakietu programów). Jego zyski i notowania poleciały w górę dzięki ogromnemu zainteresowaniu. Użytkownicy zyskali przystępną cenę ok. 300 zł / mc za dostęp do oprogramowania sprzedawanego wcześniej za ponad 20 000 zł!

Microsoft również zwiększył swoje zyski, gdy zamienił swój pudełkowy pakiet Office w Office 365 udostępniając użytkownikom dodatkowe narzedzia do pracy w przeglądarce i chmurę danych w jednym pakiecie kosztującym około 30 zł / mc zamiast oprogramowania kosztującego 500 - 1000 zł jednorazowo.

Tagi

Mateusz Choma

Umysł ścisły pasjonujący się technologią, inżynier „do kwadratu” – absolwent dwóch lubelskich uczelni, a także sprzedawca i team leader z doświadczeniem. Prezes Amazing Design.