Jak nie powinien wyglądać wizerunek Twojej firmy w Internecie? (cz. 1)

wizerunek 7 sie 2017

Strona internetowa, kanały społecznościowe czy sposób komunikacji z klientami — to wszystko składa się na elementy wizerunku Twojego lub Twojej firmy w sieci. W tym poście przedstawimy błędy, jakich stanowczo nie należy popełniać rozwijając swój branding online.

Nazwij się mądrze

Nazwa firmy to wraz z logotypem najbardziej rozpoznawalne cechy firmy. To samo tyczy się nazwy domeny. Ta nie powinna być długa i trudna do zapamiętania, bo stracisz przez to potencjalnych klientów. Równie ważne, żeby nazwa w pewien sposób nawiązywała do działalności firmy i oczywiście pozytywnie się kojarzyła.

penis
https://www.penisland.net/ (stan na luty 2020)

Dodatkowo należy pamiętać, żeby nazwa oraz domena odzwierciedlała rynek, na którym oferowany jest produkt. Jeśli jesteś firmą oferującą usługi internetowe i większość Twojej klienteli to obcokrajowcy — na pewno nie nazywaj domeny np. w języku polskim. Dobierz także odpowiednią końcówkę domeny (jak .com dla zagranicznych stron).

Niespójność i niekonsekwencja

Profesjonalna marka konsekwentnie buduje taki sam image i realizuje taką samą strategię we wszystkich swoich kanałach dystrybucyjnych. Tyczy się to zarówno formy (np. spójna kolorystyka, typografia), jak i treści (np. taki sam styl i ton komunikacji).

patimex
http://www.patimex.com/ (stan na luty 2020)

Dezorientowanie użytkowników może się źle skończyć. Nie oznacza to jednak, że treści nie powinny być zróżnicowane. Inaczej będzie wyglądał post na stronie, inaczej na Facebooku, a jeszcze inaczej na Twitterze.

Po drugiej stronie

Określenie grupy docelowej produktu lub usługi to w biznesie podstawa. Tak samo w Internecie. Jeśli Twoje usługi dedykowane są dla klientów premium to należy zadbać o stosowną oprawę graficzną i formalny ton komunikacji. Natomiast prowadząc klub muzyczny raczej nie decyduj się na czarnobiałą, minimalistyczną stronę.

Dostosuj swój przekaz adekwatnie do targetu konsumenckiego i oferowanego produktu. Jeśli nie poznałeś go wystarczająco dobrze — przeprowadź wnikliwą analizę. O tym, jak i dlaczego warto to zrobić napiszemy w kolejnym poście.

Rozmawiaj z klientami

Strona internetowa oprócz informacji dostarczania informacji powinna umożliwiać kontakt z firmą. Jeśli tego nie robi to poważny błąd. Dlatego oprócz standardowych danych kontaktowych takich jak e-mail i numer telefonu na stronie powinien być dostępny również formularz kontaktowy.

Coraz popularniejsze staje się implementowanie wtyczek, dzięki którym firma może oddzwonić do odwiedzającego stronę w mniej niż sekund. Równie popularne są czaty na żywo, jak np. Facebook Messenger wbudowany w Twoją stronę. Oba rozwiązania umożliwiają praktycznie natychmiastową reakcję na zapytania potencjalnego klienta. W efekcie podnosi to konwersję i potencjalnie zwiększa sprzedaż produktów lub usług.

Poza tym coraz więcej firm decyduje się na implementację botów. Taki bot automatycznie odpowiada na wiadomości użytkowników. Oprócz tego dostępne są również boty samodzielnie odpowiadające na komentarze na Facebooku. Niestety na obecną chwilę możliwości obu rozwiązań są ograniczone. Bez względu, na jakie rozwiązanie się zdecydujesz, zadbaj o to, żeby klienci nie czuli, że mówią do ściany.

Jeśli nie wiesz jak zaimplementować takie rozwiązania na Twojej stornie — skontaktuj się z nami! :)

Jak nie powinien wyglądać wizerunek Twojej firmy w Internecie (cz.2)
Nieodpowiednie treści na stronie internetowej to jeden z najpoważniejszychbłędów popełnianych przy tworzeniu wizerunku w Internecie. Więcej o tym i oinnych złych praktykach znajdziesz w tym poście. Wyróżniaj się, ale z rozwagąSłynne Think Different (ang. myśl inaczej) - slogan i motyw kampanii r…

Tagi

Piotr Golianek

Wśród Mateusz Choma

Chief Technology Officer w agencji reklamowej, Junior Front-end Developer, Project Manager, mówca, organizator eventów biznesowych, frequent flyer, ekspert, analityk i dziennikarz w branży lotniczej.